W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska odblokowała wypłatę 10,2 mld euro dla Węgier, o czym pisaliśmy na Gazeta.pl. Pieniądze zamrożono w związku z zarzutami o łamanie praworządności przez rząd Viktora Orbana. Decyzja komisji kierowanej przez Ursulę von der Leyen spotkała się z krytyką części unijnych urzędników. Wkrótce spór ten może rozstrzygnąć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zobacz wideo
Tusk wzywa Unię do nałożenia sankcji na import żywności z Białorusi i Rosji. „To jeden z powodów, dla których cierpią rolnicy”

Parlament Europejski pozwie Komisję Europejską. To ostrzeżenie dla Ursuli von der Leyen

Portal Politico przekazał, że w poniedziałek 11 marca komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego głosowała nad pozwaniem Komisji Europejskiej do sądu za „naruszenie obowiązku ochrony pieniędzy podatników przed niewłaściwym wykorzystaniem”. Poinformowano, że 16 głosujących poparło ten wniosek. Tylko jedna osoba była przeciw.

Jak stwierdził jeden z eurodeputowanych, to ostrzeżenie dla Ursuli von der Leyen, że „nie można przehandlować praworządności za układy z Orbanem”. Z kolei Daniel Freund, przedstawiciel Zielonych, powiedział, że jego zdaniem istnieje duża szansa na wygranie sprawy przeciwko Komisji Europejskiej, ponieważ „Trybunał Sprawiedliwości UE zawsze opowiadał się za niezależnością sądów”.

Rzecznik Komisji Europejskiej broni decyzji o odmrożeniu pieniędzy dla Węgier

Liderzy poszczególnych frakcji mają się spotkać w czwartek 14 marca z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, aby dać jej ostateczną zgodę na skierowanie sprawy przeciwko Komisji Europejskiej do sądu. Pozew trzeba złożyć do 25 marca. Portal Politico ustalił, że za złożeniem pozwu opowiadają się liderzy największych grup politycznych w parlamencie, łącznie z Europejską Partią Ludową oraz Postępowym Sojuszem Socjalistów i Demokratów.

Rzecznik Komisji Europejskiej odniósł się do decyzji ws. odmrożenia pieniędzy dla Węgier. Jak zauważył, Węgry przedstawiły „wszystkie dowody, których komisja potrzebowała, aby wykazać niezawisłość sądownictwa”, więc istniał „prawny obowiązek przyjęcia tej decyzji”. – Komisja Europejska uważa, że działała zgodnie prawem i będzie bronić swojej decyzji przed sądami unijnymi – podkreślił rzecznik.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version