Według Steakholder Foods rewolucyjne danie powstało dzięki zastosowaniu unikalnych składników i precyzyjnej metody nakładania warstw. Dzięki tym procesom wegański węgorz wyglądem i smakiem przypomina prawdziwą rybę.

Izraelska firma dodaje, że właśnie teraz na świecie trwa rewolucja żywieniowa, dlatego był to idealny moment, aby zaprezentować ogromny potencjał technologii zwanej DropJet. Rozwiązanie to służy „drukowaniu” ryb i owoców morza.

Finalnie celem firmy jest przemysłowa produkcja produktów roślinnych, a w przyszłości także i mięsa komórkowego na skalę przemysłową. Steakholder Foods dodaje, że wykorzystywana przez nich technologia jest lepsza od innych stosowanych w wyrobie żywności roślinnej (zamienników mięsa).

Światowa populacja węgorza jest narażona na ogromną presję ze strony człowieka. Przełowienie może prowadzić do ryzyka wyginięcia gatunków ryb. Np. węgorz europejski jest według organizacji WWF krytycznie zagrożony wyginięciem. 

W obliczu tych problemów środowiskowych firmy z branży żywności roślinnej inwestują w rozwiązania, mające na celu ograniczenie presji na bioróżnorodność. W Izraelu przemysł mięsa komórkowego zaczął prężnie się rozwijać. Firma Aleph Farms otrzymała właśnie pierwszą na świecie zgodę organów regulacyjnych na produkcję wołowiny pochodzącej z hodowli komórkowej.

Sama technologia pozyskiwania mięsa komórkowego opiera się na wielu złożonych procesach, a głównym założeniem hodowli mięsa w warunkach laboratoryjnych jest nieuśmiercanie zwierząt.

Innowacyjne rozwiązania w technologii żywności są wspierane przez różne grupy społeczne – zarówno przez miliarderów, naukowców, jak i obrońców zwierząt. W roślinne zamienniki popularnych dań mięsnych inwestują światowe koncerny i mniejsze startupy. Musi jednak minąć sporo czasu, zanim rynek konsumentów przekona się do laboratoryjnych alternatyw dla schabowego.

Zmiana jest jednak dostrzegalna, a konsumentów do zmiany diety przekonują kwestie etyczne, środowiskowe i zdrowotne. W zeszłorocznym badaniu McKinsey przeprowadzonym na tysiącach obywateli USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wykazano, że 37 do 52 proc. osób ograniczyło w ciągu ostatniego roku spożycie mięsa ze względów zdrowotnych.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version