Spokój na granicy Polski z Białorusią. Do ostatnich zatrzymań nielegalnych migrantów doszło w ubiegły piątek. Przez pięć kolejnych dni nie było ani jednej takiej próby – podaje Straż Graniczna (SG).
„W dniu 26 stycznia do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się siedmiu cudzoziemców – chcieli uszkodzić barierę fizyczną. Wszyscy na widok patroli oddalili się w głąb Białorusi” – podano w komunikacie. W następnych oświadczeniach czytamy jedynie o „nieodnotowaniu żadnej próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski”.
Funkcjonariusze Straży Granicznej pozostają w gotowości, patrolując przygraniczne tereny.
Znaczne siły SG przerzucono na odcinek południowy. Od października trwają tymczasowe kontrole graniczne na przejściach między Polską i Słowacją.
Będą obowiązywały co najmniej do 2 marca. „Kontrole prowadzone będą tylko na kierunku wjazdowym do Polski” – przekazano.
Granica polsko-białoruska. Znamy dane
Według danych Straży Granicznej od początku 2023 roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia.
W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu – niespełna 1,1 tys., w październiku – 2 tys. prób, a w listopadzie – blisko 1,5 tys.
Na granicy z Białorusią zbudowano w 2022 r. stalową zaporę o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Kolejny krok to budowa zapory elektronicznej na Bugu. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne.