Do tragedii doszło ok. godz. 16.30, podczas wspólnego piątkowego spaceru 13-letniej Greczynki z rodzicami po plaży w Possidi. – Dziewczynka chciała się wykąpać. Zaczął padać deszcz, a kiedy wychodzili z morza, uderzył w nią piorun – relacjonowała w rozmowie z portalem iefimerida.gr Anastazja Chalkia, burmistrzyni Kasandry. – Brak słów, tragedia – dodała.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Grecja. Tragedia na plaży. Piorun raził 13-latkę. Dziewczynka nie żyje

Z medialnych doniesień wynika, że na miejscu pierwszej pomocy udzielili dziewczynce studenci medycyny, dostarczono też znajdujący się w pobliżu przenośny defibrylator. Po ok. 13 minutach pojawił się zespół ratownictwa medycznego z Centrum Zdrowia w Kasandrze. Dziewczynki nie udało się jednak uratować.

Matce 13-latki, która znajdowała się najbliżej dziewczynki, nic się nie stało. Kobieta miała jedynie upaść na piasek po uderzeniu pioruna. Nastolatka była jedną z trójki rodzeństwa.

Jak zachować się w trakcie burzy? Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by w przypadku burzy „jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami i unikać przebywania na otwartej przestrzeni”. Można pozostać np. w samochodzie, który stanowi dobrą ochronę przed piorunami.

„Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami” – czytamy w poradniku dostępnym na Gov.pl.

Jeśli pływamy lub znajdujemy się w wodzie, należy wyjść na brzeg. Konieczne jest też np. unikanie przebywania w pobliżu przedmiotów wykonanych z metalu. W przypadku porażenia piorunem, należy sprawdzić, czy poszkodowana osoba oddycha i czy jest wyczuwalne tętno. „Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca” – radzi RCB.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version