Z opublikowanego raportu amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wynika, że USA planują złagodzić sankcje na Białoruś. Kluczowym powodem ma być uwolnienie przez białoruskie władze trójki więźniów politycznych: dziennikarza Andreja Kuznieczyka, działaczki Aleny Mauszuk oraz amerykańskiego obywatela, którego tożsamość nie została ujawniona. Do wymiany doszło na granicy z Litwą.
Jak podał „New York Times”, rozmowy z Łukaszenką miały miejsce w piątek w Mińsku. Było to pierwsze od pięciu lat spotkanie wysokiego przedstawiciela USA z białoruskim prezydentem. Amerykańską delegacją kierował Christopher W. Smith, wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu. Po rozmowach Smith oświadczył, że Białoruś jest skłonna zwolnić więcej więźniów politycznych, o ile USA zgodzą się na częściowe zniesienie sankcji.
USA złagodzą sankcje nałożone na Białoruś? ISW analizuje
Reżim Łukaszenki liczy przede wszystkim na zniesienie sankcji dotyczących białoruskich banków oraz eksportu potasu. Białoruś jest jednym z największych producentów tego surowca, kluczowego dla przemysłu nawozowego. Obecne sankcje znacznie ograniczyły możliwości handlowe Mińska, co negatywnie wpłynęło na gospodarkę kraju.
Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną ostrzegają, że złagodzenie sankcji wobec Białorusi może pośrednio wesprzeć Rosję. Moskwa od lat wykorzystuje Białoruś do obchodzenia zachodnich restrykcji gospodarczych i traktuje ją jako kluczowego partnera w kontekście wojny w Ukrainie.
Poprawa sytuacji ekonomicznej Mińska będzie miała pozytywny wpływ na rosyjską gospodarkę oraz możliwości finansowania dalszych działań wojennych.
Białoruska opozycja: Więcej aresztowań niż zwolnień
Według danych centrum praw człowieka Wiasna na Białorusi wciąż przebywa 1226 więźniów politycznych.
Chociaż reżim Łukaszenki zwolnił już ponad 200 osób, białoruscy opozycjoniści podkreślają, że w tym samym czasie liczba aresztowanych wzrosła. Zwracają uwagę, że uwalnianie wybranych więźniów może być jedynie elementem gry politycznej, mającej na celu wymuszenie zniesienia sankcji bez realnych zmian w kontekście przestrzegania praw człowieka w kraju.