Wizyta Andrzeja Dudy w Korei Południowej: Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek 22 pa¼dziernika rozpoczął czterodniową wizytę w Korei Po³udniowej. Wśród najważniejszych tematów, jakie omówią prezydenci Polski i Korei Południowej jest między innymi współpraca bilateralna, w tym wojskowa w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia, rozwijanie współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych oraz możliwość współpracy przy programach pomocowych dla Ukrainy.

Eksplozja: Tymczasem Associated Press poinformowało w czwartek, że nad kompleksem prezydenckim w Seulu rano eksplodował balon z propagandowymi ulotkami. Miały one krytykować prezydenta Jun Suk Jeola i jego małżonkę Kim Keon-hee. Obiekt wypuściły go władze Korei Północnej. „Nie znaleziono żadnych niebezpiecznych przedmiotów” – zapewniła w oświadczeniu służba bezpieczeństwa prezydenta Korei Południowej. Wiadomo, że tego dnia w pałacu pojawił się Andrzej Duda wraz z pierwszą damą. Ostatni taki incydent miał miejsce w lipcu. 

Zobacz wideo Dlaczego Korea jest dla nas ważna? Glapiński wyjaśnia i broni pracę zdalną

Współpraca militarna: Dla obu prezydentów ważnym obszarem do rozmów jest dalsze rozwijanie współpracy militarnej. Firmy zbrojeniowe z Polski i Korei współpracują od miesięcy. Partnerzy z Azji dostarczają polskiej armii nowoczesne uzbrojenie, jak czołgi K2, armatohaubice K9 oraz samoloty bojowe FA-50. Na marginesie tego spotkania zapewne pojawi się kwestia „polonizacji” czołgów K2. Od wielu miesięcy trwają negocjacje z azjatyckimi partnerami w tej sprawie. Obecne kierownictwo MON nadal nie podaje ostatecznej daty i liczby czołgów, które mogłyby być produkowane w wersji K2PL. Kilka tygodni temu wiceszef MON Paweł Bejda, odpowiedzialny za modernizację armii, mówił, że rozmowy z Koreą cały czas trwają i jest szansa na podpisanie kolejnej umowy wykonawczej na dostawę 180 sztuk czołgów, które w większości mają być „spolonizowane”.

Ostatnio informowaliśmy z kolei o tym, że Korea Południowa rozważa zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, w tym wysłanie do Kijowa broni i żołnierzy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Korea Południowa pójdzie w ślady Północy? Seul ma zaangażować się w wojnę w Ukrainie”. 

Źródła: Associated Press, IAR

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version