Liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrasta w USA w alarmującym tempie. Lekarzy niepokoi fakt, że na tę chorobę zapadają coraz młodsze osoby. Jak się przed nią chronić?

Powodem rosnącej liczby zachorowań okazują się wieloletnie zaniedbania stanu zdrowia. Bo przecież wykonanie badań zajmuje nasz cenny czas, który wolelibyśmy poświęcić na coś innego, np. codzienne obowiązki, takie jak praca czy sprzątanie w mieszkaniu.

Skalę tego problemu pokazało nowe badanie przeprowadzone przez Wakefield Research na zlecenie Colorectal Cancer Alliance. Okazało się, że ponad połowa (51 proc.) dorosłych Amerykanów przedkłada obowiązki domowe nad poddanie się badaniom przesiewowym.

Według American Cancer Society, rak jelita grubego, który obejmuje zarówno raka okrężnicy, jak i odbytnicy, stał się główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów u mężczyzn poniżej 50. roku życia i drugą najczęstszą przyczyną tego rodzaju zgonów u kobiet. Do powstania choroby może przyczynić się prowadzony styl życia czy czynniki środowiskowe. Rak jelita grubego jest również rodzajem nowotworu, któremu można zapobiec, jednak 58 proc. ludzi o tym nie wie.

Przy rosnących wskaźnikach, zwłaszcza w młodszych pokoleniach, eksperci podkreślają znaczenie wczesnego wykrywania choroby. Ale dlaczego tak wiele osób unika wykonywania badań i co można zrobić, aby to zmienić?

Dr Joshua Raff, dyrektor Digestive Cancer Program w White Plains Hospital w Nowym Jorku, w rozmowie z ”Newsweekiem” wyjaśnił, że wykonywanie badań przesiewowych jest szczególnie ważne dla osób, które czują się dobrze i u których nie występują żadne objawy.

— Celem badań przesiewowych jest wykrycie choroby jeszcze przed wystąpieniem objawów, na wcześniejszym i łatwiejszym do wyleczenia etapie — powiedział.

US Preventive Services Task Force zaleca, aby wszyscy dorośli w wieku od 45 do 75 lat poddawali się badaniom przesiewowym, które pozwalają na wykrycie raka jelita grubego. Natomiast osoby, u których występują już objawy, takie jak zmiany w nawykach jelitowych, obecność krwi w stolcu i ból brzucha, powinny zasięgnąć porady lekarza.

Badania przesiewowe pozwalają na wczesne wykrycie tego rodzaju nowotworu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się do węzłów chłonnych i potrzebę chemioterapii. Badanie wykazało, że 57 proc. Amerykanów nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie badania mogą zapobiegać występowaniu raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie świadczących o stanie przedrakowym polipów. Okazuje się, że posiadanie tej wiedzy sprawia, że aż 98 proc. dorosłych chętniej by się im poddało.

— Ponieważ raka jelita grubego diagnozuje się u coraz większej liczby młodych ludzi w porównaniu do lat poprzednich, rola badań przesiewowych jest się jeszcze ważniejsza — dodał mężczyzna.

— Ludzie nie chcą przechodzić kolonoskopii. Wiele osób czuje się niekomfortowo, rozmawiając o przygotowaniach do tej procedury lub o tej części ciała — powiedział dr Raff.

— Ale nowotwór nie zwraca na to uwagi — kontynuował. — Ta choroba nie dba o nasze uczucia czy komfort. Robi to, co chce i to dzieje się coraz częściej u młodych ludzi, częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie czekaj na objawy. Jeśli kwalifikujesz się do wykonania badań, po prostu je zrób. Bądź odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem, dla siebie i swojej rodziny.

Dorośli unikają badań z powodu strachu, czy codziennych obowiązków. Z zadbaniem o swoje zdrowie mają problem w szczególności rodzice — aż 60 proc. z nich przyznaje, że codzienne obowiązki uniemożliwiają im poddanie się badaniom przesiewowym. Dla porównania, u osób niebędących rodzicami wskaźnik ten wynosił 46 proc.

Organizacja Colorectal Cancer Alliance stwierdziła, że w zachęcaniu do wykonania badań przesiewowych znaczącą rolę odgrywa wpływ rówieśników. 19 proc. dorosłych poczułoby się zmotywowanymi do wykonania kolonoskopii, jeżeli dowiedzieliby się, że badaniu poddał się jeden z ich znajomych.

Co zaskakujące, doświadczenie znajomych bardziej przekonywało mężczyzn (24 proc.) niż kobiety (15 proc.). Dodatkowo 13 proc. dorosłych stwierdziło, że znaczący wpływ na poddanie się badaniom miałby przyjaciel, który wraz z nimi przeszedłby przez proces przygotowawczy.

Jeszcze bardziej skuteczna okazała się osobista zachęta ze strony bliskiej osoby — aż 34 proc. dorosłych stwierdziło, że przekonałaby ich do poddania się kolonoskopii.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version