Kiedy sadzimy czosnek wiosenny?
Wiele osób wykorzystuje czosnek do przyprawiania różnego rodzaju dań. Ząbek lub dwa wrzucone do sosu bądź zupy doskonale dodadzą odrobiny pikantności. Co więcej, czosnek wykazuje pewne właściwości lecznicze – chodzi tutaj między innymi o jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Z tego względu wiele osób decyduje się posadzić czosnek w swoim ogródku. Niektóre jego rodzaje są przystosowane do sadzenia wiosennego. Mowa tu o odmianach jarych (np. Jankiel i Jarus). Do ich sadzenia przystępujemy najczęściej w marcu lub kwietniu (w zależności od pogody).
Czosnek to doskonała przyprawa do wielu dań.123RF/PICSEL
Jak sadzić czosnek wiosenny?
Przed posadzeniem czosnku wiosennego, należy porządnie spulchnić glebę, by zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej wyznaczyć rządki (odległe od siebie o około 25 cm) i w nich sadzić pojedyncze ząbki na głębokość 3 cm. Co ważne, najlepiej, by odległość pomiędzy sadzonymi ząbkami wynosiła około 6-8 cm.
Podczas umieszczania czosnku w glebie, należy pamiętać o tym, by spiczasta końcówka ząbka była skierowana ku górze. Ząbki umieszczane w glebie powinny być dość duże. Dodatkowo, wybierając miejsce na czosnek, lepiej zrezygnować z przestrzeni, w której wcześniej były uprawiane cebula, szczypiorek lub por.
Jak uprawiać czosnek wiosenny?
Decydując się na uprawę czosnku wiosennego należy pamiętać o uprzednim wybraniu właściwego stanowiska. Roślina preferuje glebę zasobną w próchnicę. Chcąc nawozić czosnek, lepiej zrezygnować ze środków, które zawierają chlorki. Warto postawić na naturalne nawozy, takie jak obornik lub kompost.
Uprawiając czosnek dobrze również zadbać o jego ściółkowanie. Tego rodzaju zabieg okaże się szczególnie przydatny w maju i czerwcu, kiedy to ściółka ochroni rozwijającą się roślinę przed brakiem wody. Do ściółkowania dobrze jest użyć kory, torfu bądź słomy.
Kiedy wykopujemy czosnek wiosenny?
Czosnek wiosenny jest zazwyczaj gotowy do zbiorów w sierpniu. Można go wykopywać wówczas, gdy więcej niż połowa (około 50-60%) liści ulega zaschnięciu. W takiej sytuacji główka czosnku po wykopaniu będzie zwarta, a ząbki nie będą się rozpadać.
Termin wykopywania czosnku może być inny dla poszczególnych jego odmian. Z tego względu warto się kierować wcześniej wspomnianą zasadą dotyczącą zasychania listków.
Zmiany w programie Czyste PowietrzePolsat News