Większość z nas wie, jak ważne dla zdrowia pochwy są właściwa higiena osobista i bezpieczne praktyki seksualne. Nie zapominajmy jednak o znaczeniu zdrowej diety.

— To, co jemy, odgrywa ogromną rolę w naszym zdrowiu ginekologicznym — powiedziała „Newsweekowi” Nicki Williams, terapeutka żywieniowa specjalizująca się w zdrowiu kobiet i autorka książki „It’s Not You, It’s Your Hormones”.

— Składniki odżywcze pochodzące z żywności wspierają naszą równowagę hormonalną, zdrowie reprodukcyjne i regulują cykl menstruacyjny — powiedziała Williams. — Odpowiednia dieta może złagodzić objawy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), pomóc przy bolesnych lub obfitych miesiączkach, a także wspomóc płodność — uważa ekspertka.

Według Williams, dobry stan zdrowia ginekologicznego oznacza „zrównoważone hormony, regularne, bezproblemowe miesiączki i komfortowy, wolny od infekcji cykl”, podczas gdy zły stan zdrowia ginekologicznego może wiązać się z nieregularnymi miesiączkami lub ich brakiem, poważnymi objawami przedmiesiączkowymi, infekcjami, schorzeniami takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS) i endometrioza, a nawet problemami z płodnością.

— Dieta bogata w cukier, rafinowane węglowodany, przetworzoną lub śmieciową żywność może zaburzać gospodarkę hormonalną i poziom cukru we krwi, co może zaostrzać dolegliwości i zwiększać stan zapalny — powiedziała ekspertka.

Karine Stephan, dietetyczka, która specjalizuje się w zdrowiu kobiet w Happy Living Nutrition, powiedziała „Newsweekowi”, że niewystarczająca ilość jedzenia może zakłócać nasze cykle menstruacyjne, prowadząc do nieregularnych miesiączek.

Co zatem jeść ? Williams uważa, że należy skoncentrować się na pełnowartościowej, nieprzetworzonej żywności obfitującej w błonnik, tłuszcze omega-3 i białko, jeść dużo warzyw, a także dbać o prawidłowe nawodnienie.

Ekspertki zaleciły spożywanie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż i komosa ryżowa, roślin strączkowych, orzechów, nasion i źródeł kwasów omega-3, np. łososia, pstrąga, oliwy z oliwek i orzechów włoskich.

Ważne jest również dbanie o mikrobiom pochwy. Podobnie jak mikrobiom jelitowy, mikrobiom pochwy składa się z różnych bakterii, drożdży i grzybów, które utrzymują pochwę i srom w zdrowiu.

— Mikrobiom pochwy ma kluczowe znaczenie — powiedziała Williams. — Pomaga powstrzymać infekcje, utrzymuje zdrowe pH i wspiera ogólny stan zdrowia ginekologicznego.

Stephan zaleca włączenie do diety sfermentowanej żywności, takiej jak jogurt, kiszonki i kefir, a nawet przyjmowanie probiotyków, aby wesprzeć mikrobiom pochwy.

Obie dietetyczki podkreślały, że dieta jest ważna dla utrzymania zdrowia reprodukcyjnego i wspierania płodności.

— Zrównoważone odżywianie wspiera zdrowie jajeczek, równowagę hormonalną i stabilny poziomu cukru we krwi — powiedziała Williams. — Kluczowe składniki odżywcze dla płodności to kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i przeciwutleniacze.

Foliany można znaleźć w zielonych warzywach, takich jak brokuły i jarmuż, buraki, jajka, fasola, banany i awokado. Wołowina, owoce morza, pestki dyni i ciecierzyca zawierają cynk.

— Kwas foliowy jest niezbędny dla rozwoju płodu, witamina D może wspierać płodność zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a kwasy tłuszczowe omega-3 mogą poprawiać jakość nasienia i wspomagać owulację — powiedziała Stephan. Witaminę D można znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś i sardynki, czerwonym mięsie, wątróbce, jajach i niektórych wzbogaconych produktach wegańskich, takich jak mleko roślinne.

Wreszcie, picie wody jest niezbędne dla zdrowej pochwy.

— Dobre nawodnienie jest kluczowe. Wspomaga naturalne nawilżenie; pozwala utrzymać zdrową równowagę pH i zapobiega infekcjom dróg moczowych — zauważyła Stephan.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version