Mamuty są przedstawicielami trąbowców, którzy najbardziej kojarzą się nam z dawnymi epokami, z wymarłą fauną i z wielkimi rozmiarami. Istotnie, wiele mamutów osiągało ogromne rozmiary, a ich zakrzywione ciosy sięgały nawet 4-5 metrów. Amerykański kolekcjoner Eddie Templeton był więc przekonany, że to właśnie znalazł w błocie w stanie Missisipi. Cios ukryty w błocie ważył bowiem ponad 250 kg. Znalezisko opisuje „Nature”.

Na terenie Ameryki Północnej nie występował dobrze znany z epoki lodowcowej i szczątków znajdowanych także w Polsce mamut włochaty. Żyły tu jednak inne gatunki trąbowców, równie wielkie, a nawet ich większe. Mamut kolumbijski np. osiągał 4 metry wzrostu i 10 ton wagi, a jego ciosy były potężne i zakręcone. I do takiego mamuta mógł należeć cios wydobyty z błota w stanie Missisipi.

Paleontologowie, którzy badali cios znaleziony przez kolekcjonera, doszli jednak do wniosku, że to mało prawdopodobne. Na terenach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych przed tysiącami lat żyło mniej mamutów kolumbijskich niż ich krewniaków, zwłaszcza mastodontów. Owszem, mamuty dotarły i tu, ale mastodontów było relatywnie więcej, a niektóre z nich też osiągały wielkie rozmiary.

Jak jest zima to musi być zimno. Quiz o mrozie

Mastodonty także osiągały ogromne rozmiary

Dość powiedzieć, że mastodont Borsona był jednym z największych trąbowców. Mierzył ponad 4 metry, ważył kilkanaście ton, a jego ciosy były prawdopodobnie najdłuższymi wśród wszystkich znanych trąbowców i osiągały ponad 5 metrów. Tyle, że ten mastodont nie zamieszkiwał Ameryki Północnej, ale Europę. Za to na kontynencie północnoamerykańskim żyły mastodonty amerykańskie – trzymetrowe i pięciotonowe olbrzymy, dość obficie pokryte włosami. Też dysponowały wielkimi ciosami.

Mastodont amerykański

Mastodont amerykańskiHeinrich Harder Wikimedia

Wątpliwości wzbudził jednak fakt, że cios wydobyty z błota była mocno zakrzywiony. U mastodontów zakrzywienia tez były widocznie, ale zasadniczo ciosy tych trąbowców rosły w miarę prosto, po lekkim łuku i zakrzywiały się dopiero na końcach. Nie zawijały się ku górze jak w wypadku mamutów, w tym mamuta kolumbijskiego.

Stan znaleziska sugerował, że cios pierwotnie prawdopodobnie pierwotnie opierał się o piaszczystą łachę dawnego strumienia, a jego część była zanurzona w wodzie. Dopiero burza zasypała go w całości. Dzięki temu woda nie porwała go ostatecznie i nie przeniosła gdzieś dalej.

Mastodonty amerykańskie miały potężne ciosyMICHAEL LONG/SCIENCE PHOTO LIBRARYEast News

Zagadkę, czy był to cios mamuta, czy mastodonta rozwiążą dalsze badania. Mastodonty były liczniejsze na terenach Ameryki Północnej, gdzie stanowiły podstawową grupę trąbowców. Mastodont amerykański zamieszkiwał bardzo rozległe tereny od Alaski aż po Meksyk i potrafił dostosować się do rozmaitych środowisk. Przede wszystkim zamieszkiwał ostępy leśne, mniej chętnie otwarte tereny, na których częściej zjawiały się mamuty.

Zmarła miesiąc po narodzinach. Usłyszał o niej cały świat© 2014 Associated Press

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version