Atopowe zapalenie skóry to choroba uprzykrzająca życie czworonogów. Według danych z Centrum zdrowia psów Cornella Richarda P. Rineya cierpi na nią nawet 15 proc. całej populacji tych zwierząt. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że w samej tylko Europie na koniec 2022 r. liczba psów po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów.
Schorzenie charakteryzuje się uporczywym świądem oraz stanami zapalnymi, które powodują widoczne na skórze pupila zmiany. Jednocześnie pies reaguje na dokuczliwe objawy nadmiernym drapaniem. Dotychczas dostępne terapie nie rozwiązują problemu, ponieważ jedynie hamują objawy. To może się wkrótce zmienić dzięki pracom polskiego zespołu ekspertów z Bioceltix.
BCX-CM-AD to produkt opracowywany przez wspomnianą polską firmę – giełdową spółkę biotechnologiczną o profilu weterynaryjnym, która pracuje nad lekami dla zwierząt towarzyszących. Ten produkt to kandydat na lek biologiczny na bazie allogenicznych komórek macierzystych, przeznaczony właśnie do kuracji atopowego zapalenia skóry u psów. Firma podaje, że wyrób aplikuje się czworonogom w formie iniekcji dożylnej. Medykamenty biologiczne opracowywane przez spółkę działają nie tylko uśmierzająco, ale i przyczynowo, a więc usuwając stan zapalny.
Po sukcesie badań pilotażowych na psach spółka przeszła do kolejnego etapu prac i ogłosiła, że specyfik został podany pierwszym czworonogom w ramach międzynarodowego badania klinicznego. Bioceltix zaznacza, że celem firmy jest stworzenie przeciwbólowych i przeciwzapalnych leków biologicznych, które będą indukować naturalne mechanizmy odbudowy zmienionych chorobowo tkanek.
Projekt zgłoszony przez Bioceltix spotkał się z pozytywnym odbiorem, a firma podpisała umowę o dofinansowanie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Zaproponowany przez firmę plan obejmuje szeroki zakres działań – zrealizowana ma być kompletna ścieżka rozwojowa dla badanego przez ekspertów produktu, w to wchodzą też koszty związane z prowadzeniem zaawansowanych badań klinicznych.
„Po pilotażu klinicznym wiemy, że nasz produkt ma bardzo korzystny, długoterminowy profil działania. Są to prawdopodobnie pierwsze na świecie profesjonalnie uzyskane i przygotowane wyniki pokazujące, że istnieje możliwość skutecznego leczenia AZS u psów za pomocą komórek macierzystych podawanych dożylnie” – mówi dr inż. Paweł Wielgus w rozmowie z Mam Startup.
Firmie pozostało zrealizowanie badań potwierdzających, że produkt jest skuteczny i bezpieczny do stosowania, a pozyskana dotacja w kwocie blisko 11 mln zł znacząco to ułatwi. Koszt całego projektu to ok. 17,5 mln zł.
Docelowe badania prowadzone będą w 20 klinikach – nie tylko w Polsce, ale i w Irlandii, Portugalii i na Węgrzech. W tej fazie badań udział brać będzie 120 czworonożnych pacjentów. Wyniki zaważą o dalszych losach leku, zakończone sukcesem badania pilotażowe wskazują na to, że prawdopodobnie potwierdzi się wysoki profil skuteczności produktu. Biotechnologia weterynaryjna jest szansą na przełom w pomocy zwierzętom.