Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Frontiers in Microbiology”, osoby cierpiące na alergiczny nieżyt nosa — znany również jako katar sienny — mają większą różnorodność gatunków grzybów czających się w ich nosach.

Sugeruje to, że przyszłe metody leczenia nieżytu nosa w sezonie alergicznym mogą być ukierunkowane na określone rodzaje grzybów.

— Wykazaliśmy, że próbki pobrane od osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa wykazywały znacznie wyższą różnorodność grzybów i inną strukturę społeczności grzybów w porównaniu z próbkami od zdrowych osób — przekazuje w oświadczeniu współautor badania Luís Delgado, badacz z Uniwersytetu w Porto w Portugalii.

— Może to sugerować, że alergiczny nieżyt nosa zwiększa różnorodność i zmienia skład mikrobiomu górnych dróg oddechowych — dodał.

Katar sienny to reakcja alergiczna na unoszące się w powietrzu alergeny, które powodują stan zapalny i podrażnienie przewodów nosowych. Występuje, gdy układ odpornościowy nadmiernie reaguje na substancje, które zazwyczaj są nieszkodliwe, takie jak pyłki, roztocza kurzu, sierść zwierząt lub zarodniki pleśni.

Objawy kataru siennego obejmują kichanie, katar lub zatkany nos, łzawienie lub zaczerwienienie oczu oraz swędzenie nosa i gardła. Katar sienny często występuje również u osób z astmą.

W artykule naukowcy opisują, w jaki sposób pobrali próbki mikrobiomu nosa od 214 osób. Spośród nich 155 miało zarówno alergiczny nieżyt nosa, jak i astmę, podczas gdy 47 borykało się tylko z alergicznym nieżytem nosa, a 12 miało samą astmę.

Naukowcy pobrali wymazy z dwóch różnych obszarów nosa uczestników i zsekwencjonowali grzybicze DNA w celu określenia gatunków obecnych grzybów.

Odkryli, że najczęściej spotykane grzyby pochodziły z rodzin Ascomycota i Basidiomycota.

— Wśród tych dominujących rodzajów wykryliśmy powszechne grzyby, które zostały uznane u ludzi za alergenne lub oportunistyczne grzyby chorobotwórcze — powiedział Delgado. — Sugeruje to, że jama nosowa jest głównym rezerwuarem grzybów, które mogą być zaangażowane w alergiczny nieżyt nosa i astmę.

Okazało się również, że osoby z katarem siennym i astmą miały bardziej zróżnicowany mikrobiom grzybowy niż zdrowi uczestnicy.

— Nie mogliśmy jednak kontrolować wszystkich zmiennych specyficznych dla pacjenta, takich jak nasilenie choroby i związane z nią poziomy leczenia, a pacjenci byli próbkowani tylko raz — zaznaczył Delgado.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version