Systemy fotowoltaiczne przeżywają swój rozkwit zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jak się okazuje, tylko w pierwszym kwartale tego roku w Niemczech zainstalowano co najmniej 50 tys. urządzeń fotowoltaicznych.

Jan Osenberg, doradca ds. polityki w SolarPower Europe twierdzi, że, balkony solarne są częścią szerszej transformacji energetycznej w całej Europie. Dla Euronews Green mówi: „Postrzegamy je jako podzbiór fotowoltaiki na dachu, ale także jako coś innego. Zasadniczo postrzegamy to jako trend wykorzystywania całej możliwej sztucznej infrastruktury do wytwarzania energii słonecznej”.

Jak wskazuje Euronews, energetyczną transformację przechodzą już fasady budynków, dachy samochodów, parkingi, autostrady, tory kolejowe, a nawet cmentarze.

Boom na balkonową fotowoltaikę w Europie

Podstawową różnicą między panelami słonecznymi lokalizowanymi na dachach a balkonami solarnymi jest wielkość modułów – balkonowe systemy są o wiele mniejsze. Taki moduł zazwyczaj składa się z jednego lub dwóch paneli słonecznych, które są podłączone do gniazdka elektrycznego.

Ponadto solarne zestawy balkonowe mają być znacznie łatwiejsze w montażu, ponadto można je samodzielnie kupić w sklepie online. Według większości producentów do skonfigurowania systemu nie jest potrzebny elektryk. W przypadku dachowych rozwiązań konieczne jest zatrudnienie certyfikowanych instalatorów, by uniknąć ryzyka pożaru i uszkodzenia konstrukcji.

Solarne zestawy balkonowe są umieszczane na specjalnej konstrukcji i mocowane są do falownika, który zamienia energię elektryczną z prądu stałego na prąd przemienny – trafia on do gniazdka za pomocą zwykłej wtyczki. Panele tego typu wytwarzają ok. 10 proc. energii, co taka sama liczba paneli na dachach budynków mieszkalnych.

Solarne zestawy balkonowe zadomowią się w polskich mieszkaniach?snapshotfreddy123RF/PICSEL

Panele słoneczne na balkonie wygrywają łatwością montażu i obsługi

Warto zauważyć, że niektórzy producenci do zestawu dołączają małe akumulatory, które magazynują nadmiar energii, który można wykorzystać o innej porze. Ponadto część z systemów wyposażona jest w specjalne aplikacje, które pokazują, ile energii elektrycznej produkuje system i jaką część zapotrzebowania na energię zaspokajają panele.

Konstrukcja fotowoltaiki na balkonie może ważyć do 24 kg, zatem trzeba być niezwykle ostrożnym podczas montażu i dokładnie zabezpieczyć urządzenie przed upadkiem z balkonu.

„Głównym powodem sukcesu balkonowych systemów fotowoltaicznych jest to, że dają one możliwość korzystania z energii słonecznej ludziom, którzy wcześniej nie mogli z niej korzystać” – mówi rzecznik niemieckiego producenta Meyer Burger.

Dodaje: „Większość ludzi nie posiada domu lub nie może zainstalować paneli słonecznych na dachu ze względu na ochronę zabytków, zacienienie lub inne warunki konstrukcyjne dachu. Dla nich balkonowa energia słoneczna jest atrakcyjna, ponieważ mogą wykorzystać energię słoneczną do wytwarzania własnej energii elektrycznej i obniżenia rachunków za prąd„.

Euronews szacuje, że w Niemczech otrzymuje się do 16 GW mocy z sektora paneli umieszczanych na dachach. Z kolei z samych tylko systemów balkonowych w całym kraju jest to obecnie ok. 200 MW.

Wcześniej montowanie standardowych paneli na dachach bloków wiązało się z uzyskaniem zgody wszystkich mieszkańców budynku oraz trudnościami w dzieleniu energii elektrycznej między poszczególnymi mieszkaniami. Balkony solarne w teorii mają rozwiązać te problemy.

Co ciekawe, Belgia zakazała stosowania systemów słonecznych typu plug-in w obawie przed konsekwencjami posiadania niezarejestrowanych systemów zasilających sieć elektryczną. Nadzór nad dostawami energii elektrycznej jest konieczny, gdyż nagłe zmiany w mocy mogą prowadzić do awarii zasilania. Warto również zwrócić uwagę, że rząd w Polsce, Włoszech, Francji, Austrii i Luksemburgu zajął względnie pozytywne stanowisko w kwestii solarnych zestawów balkonowych.

Smog w Polsce. Dlaczego trzeba wymieniać kopciuchy?SCP

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version