Rok 2024 przeszedł do historii jako rekordowy pod względem globalnych temperatur, a także pierwszy rok kalendarzowy, w którym średnia globalna temperatura przekroczyła 1,5°C powyżej poziomu z okresu przedindustrialnego.

W minionym roku pobito wiele światowych rekordów, zarówno pod względem poziomu gazów cieplarnianych, jak i temperatury powietrza oraz temperatury powierzchni morza, co przyczyniło się do intensyfikacji występowania ekstremalnych zjawisk, takich jak powodzie, fale upałów i pożary lasów.Każdy miesiąc od stycznia do czerwca 2024 r. był cieplejszy niż odpowiadający mu miesiąc w którymkolwiek z poprzednich lat.

Największe odchylenie od normy odnotowano w minionym miesiącu w SuwałkachFacebookPUSTE

Rekord temperatury na początku roku

Styczeń 2025. Średnia temperatura niemal w całym kraju jest dodatnia, co powinno być rzadkością o tej porze roku.

Największe odchylenie od normy odnotowano w minionym miesiącu w Suwałkach, które dotychczas uznawane było za polski biegun zimna. Tam styczeń był cieplejszy aż o 4,1°C w porównaniu do średniej z lat 1991-2020. Zarówno na Suwalszczyźnie, jak i w oddalonym niemal o 600 km Świnoujściu widać skutki zmiany klimatu.

„Zjawiska meteorologiczne w Polsce odzwierciedlają globalne trendy” – przekazał Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Jak wynika z raportu „Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do roku 2100”, od początku XXI w. średnia roczna temperatura była w większości przypadków wyższa niż średnia z wielolecia 1981-2017.

Odnotowywany jest też trend spadkowy liczby dni przymrozkowych w porach zimnych – średnio o 25 dni na przestrzeni 36 lat. Widać to na zdjęciach reporterów „Czystej Polski”, którzy porównali zimę stulecia 1979 r. z tą aktualnie trwającą. Zdjęcia wykonane w 2025 r. zestawione z tymi w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego nie pozostawiają złudzeń – sporo się zmieniło.

Według projekcji klimatycznych opracowanych przez ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, prognozowany wzrost średniej temperatury w Polsce w styczniu na przestrzeni okresów 2021-2030 oraz 2081-2090 w mniej optymistycznym scenariuszu wynosi kolejno 1,2°C oraz 2,7°C.

„Obserwowane zmiany klimatu oraz kolejne rekordy temperatur stanowią jednoznaczny sygnał, że adaptacja do nowych warunków atmosferycznych jest nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością. Naukowcy i instytucje badawcze zgodnie podkreślają, że przyszłość zależy od podejmowanych działań – zarówno w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, jak i wdrażania skutecznych strategii adaptacyjnych” – podsumowuje IOŚ-PIB.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version