Wirus Marburg, który może mieć 88-proc. wskaźnik śmiertelności, zabił już 11 osób w Rwandzie. Władze nadal badają źródło epidemii.

Obecnie istnieje 36 potwierdzonych przypadków choroby, która objawia się w podobny sposób jak Ebola, a 25 z tych osób przebywa w izolacji, zgodnie z najnowszymi wytycznymi rządu Rwandy.

Rwanda ogłosiła wybuch epidemii 27 września i zgłosiła sześć zgonów następnego dnia. W tym czasie władze stwierdziły, że pierwsze przypadki zostały zidentyfikowane wśród pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej i potwierdziły, że trwa dochodzenie „w celu ustalenia źródła infekcji”.

Kilka dni później źródło pozostaje niejasne, budząc obawy przed zarażeniem w tym małym środkowoafrykańskim kraju. Izolacja pacjentów i ograniczenie ich kontaktów ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus Marburg. Zidentyfikowano co najmniej 300 osób, które miały kontakt z potwierdzonymi przypadkami Marburga, a nieokreślona liczba z nich znajduje się obecnie w izolatkach, wynika z doniesień lokalnych władz.

Rwandyjczycy są wzywani do unikania kontaktu fizycznego, aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Większość dotkniętych osób to pracownicy służby zdrowia w sześciu z 30 okręgów kraju. Ambasada USA w stolicy Rwandy Kigali wezwała swoich pracowników do pracy zdalnej i unikania wizyt w biurach. Świadczy to o rosnących obawach o bezpieczeństwo osób w okolicy.

Podobnie jak w przypadku wirusa Ebola, eksperci są zdania, że wirus Marburg pochodzi od nietoperzy owocożernych i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób lub powierzchniami, takimi jak skażona pościel. Bez leczenia Marburg może być śmiertelny nawet u 88 proc. osób, które zachorują. Objawy obejmują gorączkę, bóle mięśni, biegunkę, wymioty, a w niektórych przypadkach śmierć z powodu skrajnej utraty krwi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udokumentowała ogniska wirusa Marburg i pojedyncze przypadki w krajach takich jak Tanzania, Gwinea Równikowa, Angola, Kongo, Kenia, RPA, Uganda i Ghana. Wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1967 r. po wywołaniu jednoczesnych ognisk w laboratoriach w Marburgu w Niemczech i Belgradzie w Serbii. Siedem osób zmarło po kontakcie z wirusem podczas prowadzenia badań na małpach.

Władze sanitarne pracują nad opanowaniem epidemii i zapewnieniem bezpieczeństwa ludności. Sytuacja jest płynna, a urzędnicy służby zdrowia wzywają społeczeństwo do zachowania czujności i przestrzegania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Krajowe i międzynarodowe agencje zdrowia współpracują w celu wdrożenia skutecznych strategii reagowania, w tym śledzenia kontaktów i edukacji w zakresie środków zapobiegawczych.

Ten artykuł zawiera doniesienia agencji The Associated Press.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version