Od pewnego czasu w niektórych sklepach sieci Lidl Polska stoją nowe maszyny. Zazwyczaj wydziela się dla nich część sklepu i jest do nich osobne wejście. Z wyglądu przypominają nieco dużych rozmiarów bankomat. O co może chodzić?
Zapytaliśmy o to w biurze prasowym sieci. – Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy – tłumaczy w rozmowie z Zieloną Interią Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
Póki co recyklomaty stanęły w 27 sklepach w całym kraju. Można w nich zwracać plastikowe butelki, za które dostajemy po 5 groszy za sztukę. W zależności od tego, ile opakowań wrzucimy do maszyny wyliczany jest rabat, który potem możemy wykorzystać na zakupy w sklepie.
Decyzja sieci o postawieniu automatów wiąże się z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego na puszki i butelki plastikowe. Ten ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2025 r. Zanim to jednak nastąpi, duże sklepy chcą się przygotować do nowych przepisów.
– Celem testu jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej – przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów – mówi nam Aleksandra Robaszkiewicz.
Jak się dowiedzieliśmy, butelkomaty Lidla będą zlokalizowane w specjalnych dobudowanych pomieszczeniach lub wewnątrz sklepów.
W krajach, gdzie już działa państwowych system zwrotu butelek plastikowych, przy zakupie napojów pobierana jest kaucja. Na ten moment niemiecka sieć w Polsce zdecydowała się jednak nie pobierać tej opłaty. Przyjmowane są wszystkie butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. Również od innych producentów i sieci handlowych.
Jednak kwota zwrotu za butelkę też jest niższa niż średnia europejska oraz stawka, jaka będzie obowiązywała w Polsce. Mamy już przepisy, które mówią, że za puszkę i butelkę dostaniemy po 50 groszy, ale wiele wskazuje na to, że od 2025 r. może być to nawet już 1 zł.
– Klienci bardzo chętnie zwracają w naszych sklepach butelki – dotychczas zebraliśmy już ponad 2 miliony butelek w lokalizacjach, w których je zbieramy, czyli w Poznaniu i okolicach. Surowiec przekazaliśmy do zakładów recyklingu w Polsce – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.