Deklaracja premiera Wielkiej Brytanii: „Jako narody europejskie musimy zwiększyć nasze wydatki na obronę i przyjąć większą rolę w NATO. Kraje NATO spoza USA zwiększyły już wydatki na obronę o 20 procent w ciągu ostatniego roku, ale musimy pójść dalej” – zaznaczył Keir Starmer w tekście dla „The Telegraph”. „Rosja wciąż prowadzi wojnę, a Ukraina wciąż walczy o swoją wolność, dlatego nie możemy ustawać w wysiłkach, aby zdobyć sprzęt, którego Ukraińcy potrzebują dla swoich żołnierzy na linii frontu” – dodał.

Keir Starmer o brytyjskich siłach: „Wielka Brytania jest gotowa odegrać wiodącą rolę w przyspieszeniu prac nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy. Obejmuje to dalsze wsparcie dla ukraińskiej armii, na którą Wielka Brytania przeznaczyła już 3 miliardy funtów rocznie do co najmniej 2030 roku. Ale oznacza to również gotowość i chęć przyczynienia się do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy poprzez wysłanie własnych wojsk na miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba” – zaznaczył premier Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Donald Tusk powierzył deregulację Rafałowi Brzosce. Biznesmen może nie być tak entuzjastyczny

Stanowiska Szwecji: Skierowania do Ukrainy sił pokojowych w przyszłości nie wykluczyła również wstępnie szwedzka ministra spraw zagranicznych Maria Malmer Stenergard. – Najpierw musimy wynegocjować sprawiedliwy i trwały pokój, który będzie respektował prawo międzynarodowe i Ukrainę – podkreśliła w poniedziałek.

Plan Amerykanów: – Trwały pokój dla Ukrainy musi obejmować solidne gwarancje bezpieczeństwa, aby zapewnić, że wojna nie rozpocznie się ponownie – mówił w ubiegłym tygodniu sekretarz obrony USA Pete Hegseth. Dodał, że USA „nie wierzą, że członkostwo Ukrainy w NATO jest realistycznym wynikiem negocjowanego porozumienia”. – Zamiast tego wszelkie gwarancje bezpieczeństwa muszą być poparte przez europejskie i pozaeuropejskie wojska – zaznaczył. – Aby było jasne, w ramach jakiejkolwiek gwarancji bezpieczeństwa nie zostaną wysłane wojska amerykańskie do Ukrainy – podkreślił. Z medialnych doniesień wynika, że USA skierowały w ubiegłym tygodniu do państw europejskich kwestionariusz, w którym miałyby określić ilość sprzętu oraz liczbę brygad mogących posłużyć do utrzymania pokoju w Ukrainie.

Czytaj także: Niemiecki polityk ostrzega: Władimir Putin marzy o części Polski.

Źródła: „The Telegraph”, Sveriges Radio, Departament Obrony USA, Ft.com

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version