Świrski przegrał z TVP: Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie likwidatora TVP Daniela Gorgosza i uchylił karę w wysokości 145 tys. zł, jaką przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na niego w marcu tego roku. „Sąd Okręgowy w ustnym uzasadnieniu wyroku uznał bez cienia wątpliwości wydaną decyzję za wadliwą, podkreślił brak podstaw do domagania się przez przewodniczącego KRRiT żądanych informacji na postawie art. 10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, jak również wstrzymał wykonalność decyzji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania” – poinformowano. Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz wideo Michał Wawrykiewicz: Świrski przed Trybunałem Stanu? Ten wniosek jest absolutnie słuszny

Okoliczności nałożenia kary: Świrski poinformował o nałożeniu kary za pośrednictwem mediów społecznościowych. We wpisie na portalu X twierdził, że decyzja wynika z „nieudzielenia uprawnionemu organowi żądanych w trybie przewidzianym przepisami ustawy o radiofonii i telewizji informacji na temat działalności spółki„. Twierdził ponadto, że postawa Gorgosza jest „nieakceptowalna w demokratycznym państwie prawa”. Zamieszczenie decyzji uzasadniał koniecznością pełnego poinformowania obywateli i uniknięcia dezinformacji.

Stanowisko likwidatora: Gorgosz informował wówczas w rozmowie z PAP, że decyzja została opublikowana w mediach, zanim została mu doręczona. On sam o wszystkim miał dowiedzieć się właśnie z internetu. – W niniejszej sprawie nie ma mowy o jakichkolwiek „uporczywych odmowach wypełniania obowiązków przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji”, lecz to przewodniczący KRRiT wielokrotnie w sposób nieuzasadniony wzywał spółkę do przedkładania dokumentów i informacji, przekraczając swoje ustawowe kompetencje i uprawnienia – ocenił.

Kolejna przegrana: „Podkreślić trzeba, że są to kolejne decyzje przewodniczącego Świrskiego, które uznawane są przez sąd za bezprawne” – zwrócono uwagę w komunikacie TVP. Podobne postanowienia sądy wydały w sprawie przekazania środków z abonamentu na depozyt sądowy. Świrski uznaje obecne władze państwowej telewizji za nielegalne, w związku z czym uniemożliwia jej dostęp do finansowania.

Więcej na temat sytuacji mediów publicznych pisał między innymi dziennikarz Next.gazeta.pl Kacper Kolibabski w artykule: „Samowolka w KRRiT. Prezes Maciej Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. Nie trafiają do TVP”.

Sprawdź źródła: Centrum Informacji TVP, PAP

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version