W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Politycy zajmowali się przede wszystkim trzema kluczowymi tematami: wojną w Ukrainie, sytuacją w Gruzji po przyjęciu przez parlament ustawy o zagranicznych agentach i Strefą Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas konferencji prasowej przekazał, że w trakcie obrad udało się osiągnąć porozumienie w sprawie Hamasu i izraelskich osadników.

Zobacz wideo „Palestyńczycy do Konga” – brzmi niepokojąco znajomo

Porozumienie w UE. Będą nowe sankcje dla Hamasu i izraelskich osadników

Porozumienie już wkrótce zostanie przekształcone w konkretne sankcje, które zostaną przyjęte w ramach procedury pisemnej. Na ten moment nie wiadomo, jak będą one wyglądały. Nie wyjaśnił również tego Borrell w trakcie konferencji prasowej. W rozmowie z dziennikarzami przyznał natomiast, że do Unii Europejskiej docierają głosy od Sił Zbrojnych Izraela, które podają w wątpliwość słowa Benjamina Netanjahu. Izraelski premier podkreślił, że będzie kontynuował wojnę do kompletnego zwycięstwa. Zdaniem Borrella na ten moment nie widać szans, aby władze Izraela zgodziły się na zawieszenie broni. 

W dyskusji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie wziął także udział Rados³aw Sikorski. Szef polskiej dyplomacji przedstawił poparcie Polski dla amerykańskiego planu pokojowego. „Jest on najlepszą, krótkoterminową opcją powstrzymania dalszego rozlewu krwi w Strefie Gazy. Polska w pe³ni popiera także współpracę UE z państwami arabskimi pod przewodnictwem Specjalnego Przedstawiciela UE ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie oraz inicjatywę zwołania Rady Stowarzyszenia UE-Izrael” – podało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Kryzys w Strefie Gazy osiągnął kolejny punkt krytyczny”. Oświadczenie Borrella i komisarza UE

Dzień wcześniej Janez Lenarčič, europejski komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej, oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji w Strefie Gazy. „Kryzys w Strefie Gazy osiągnął kolejny punkt krytyczny. Dostarczenie jakiejkolwiek znaczącej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy stało się prawie niemożliwe, a sama struktura społeczeństwa obywatelskiego rozpada się. Głodujący cywile uciekają się do desperackich środków, aby uzyskać dostęp do i tak ograniczonej pomocy” – napisano.

W dalszej części wezwano „wszystkie strony zaangażowane w konflikt do przestrzegania swoich międzynarodowych obowiązków prawnych: ochrony ludności cywilnej, zapewnienia jej dostępu do podstawowych usług, zapewnienia bezpiecznego środowiska dla operacji humanitarnych i zapewnienia niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej”.

Na koniec stwierdzono, że wysyłanie pomocy do Strefy Gazy jest „bezcelowe”, jeśli nie może ona trafić do potrzebujących. „Wzywamy do natychmiastowego zawieszenia broni, bezwarunkowego uwolnienia zakładników, ochrony ludności cywilnej, w tym pracowników organizacji humanitarnych, oraz podjęcia wspólnych działań w celu ułatwienia dostarczania ratującej życie pomocy ludności Gazy” – podsumowano. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version